AMERİKAN KAPI

Amerikan kapı yüzeyi MDF kaplıdır ve standart fabrikasyon ölçülerdedir, genelde beyaz ve lake cilalı kapılardır.
Menteşe, kilit ve kol aksamı, standart olarak üretilir ve bilindik uygulama ve montaj ile yapılır. Amerikan kapı, panel ve camsız kapı olarakta bilinir. Amerikan kapıların özelliklerinden birtanesi uygun fiyat olmasıdır.

Amerikan Panel Kapılar’ ın genel özelliklerinden şöyle bahsedebiliriz:
• Ekonomiktir.
• Nemden etkilenmez
• Çürüme yapmaz.
• Ergonomiktir.
Peki Amerikan Panel Kapı Nasıl Yapılır ?

Amerikan panel kapıların görünen dış kısımları hazır olarak alınırlar. Beğenmiş olduğunuz kapı modelini kim yaparsa yapsın temel görünümleri benzerdir.

En büyük mesele, hazır olarak gelen ve kapalı kutuya benzeyen kapıların içlerini göremiyor olmanızdır. İşte kapılar aynı olmasına rağmen fiyatlarının farklı olma nedeni, kapının görünmeyen iç kısımlarında yer alan detaylarla ilgilidir.

Bir diğer husus ise panel kapıların içine koyulan pres kağıtlarıdır (Panel petekleri). Ahşap çerçeve kapının ana gövdesini oluştururken. Bu kâğıt petekler kapının tüm iç boşluklarını doldururlar. Kâğıt peteklerin sertleştirilmesi sağlamlaştırılması için bir dizi işlem yapılmalıdır. Bunlar detayların birleştirildiği presleme aşamasında yapılır. İşin bir diğer püf noktası burada saklıdır.

Petekler hazırlandıktan sonra kapı prese hazır hale gelir. Isı altında gerçekleştirilmesi gereken presleme işlemi için gereksinim duyulan özel bir tutkal vardır. özel tutkal bileşenleri ile birlikte mikser yardımı ile karıştırılır ve pres tutkalı elde edilir. Sıcakla temas eden bu tutkal tamamen kemikleşir ve paneli ahşap çerçeve ile peteklere yapıştırır.

Ahşap çerçeveye ve peteklere makine veya el ile uygulanan bu tutkal sürülür. İşte peteklerin sağlam olmasına neden olan da bu aşamadır. Presleme aşamasını olması gereken standartlarda yapılmalıdır. Petekler eğer iyi tutkallanırsa yüksek sıcak ve basıncın etkisi ile kemikleşmekte ve sağlamlık açısından sorunsuzluğa ulaşmaktadır.